Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


03.11.2018
16:00
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 22 października od godz. 16:30 w kasie biletowej GSW.

Theater o.N FLIEGEN­&FALLEN on tour: Opole

mozna wruchu 190x270

MOŻNA / w ruchu - Projekt realizowany we współpracy
z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu "Scena dla tańca 2018".
Więcej informacji o programie na stronie galeriaopole.pl.

sdt

Art Stations Foundation jest partnerem projektu realizowanego we współpracy Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu z Instytutem Muzyki i Tańca, w ramach programu Scena dla tańca 2018.

Koprodukcja Teatru o.N. (Niemcy) i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (Polska) zrealizowane dzięki wsparciu Capital Cultural Fund,
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.

sobota 3.11.2018
godzina 16:00
niedziela 4.11.2018
godzina 11:00
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Plac Teatralny 12

występują
Rafal Dziemidok, Florian Bilbao

koncepcja
Florian Bilbao

choreografia
Rafal Dziemidok, Florian Bilbao

scenografia
Frank Fierke

muzyka
Moritz Gagern

kostiumy
Sebastian Ellrich

światło
Klaus Dust

asystent reżysera
Michaela Millar

opieka merytoryczna
Alicja Morawska-Rubczak

media
Barbara Gstaltmayr

koordynator produkcji
Doreen Markert

koordynator artystyczny projektu
Vera Strobel

czas trwania 45 minut

Theater o.N. fliegen und fallen Foto by David Beecroft

flying&falling to spektakl taneczny, będący kompozycją poetyckich obrazów, który przygotowany został z myślą o widzach od 2 roku życia. Na wyjątkowo sprężystej scenie spotykają się po raz pierwszy dwaj tancerze – Rafał Dziemidok (PL) oraz Florian Bilbao (FR). Wspólnie, do muzyki Moritza Gagema, tworzą ruchowe przedstawienie o lataniu i spadaniu.

W wesoły sposób prezentują małym widzom odwieczną, ludzką tęsknotę za lataniem. I tak właśnie, za sprawą ich choreografii, zarówno mali, jak i ci starsi widzowie, odkryją znaną prawdę, o tym, że latanie jest nieodzownie połączone ze spadaniem. To co wzniosło się do góry, nieuchronnie spadał w dół.

Wysoko, wysoko nad ziemią i tuż przy jej powierzchni – wesołe podskoki, turlania, gibania, potknięcia. Unoszenie się i spadanie. I tak w kółko – bach z powietrza na ziemię! Podnosimy się, wstajemy, staramy się ustać prosto, niezachwianie, złapać balans. I znowu próba latania – wznoszenie się, szybowanie do góry.

Frank Fierke – artysta specjalizujący się w tworzeniu przestrzennych obiektów powietrznych – na potrzeby spektaklu, stworzył prawdziwą maszynę do spełniania życzeń – wykreował scenografię, która pozwala zarówno twardo stąpać po ziemi, jak i wykonywać najbardziej zwariowane skoki i nieoczywiste lądowania.

Po tym jak tancerze przetestują jak funkcjonuje ta niezwykła przestrzeń, również widzowie będą zaproszeni do wspólnego działania i latania.

Theater o.N. fliegen und fallen Foto by David Beecroft QF5

Niemiecki Teatr o.N. jest organizatorem międzynarodowego festiwalu teatralnego dla najnajmłodszych FRATZ, w ramach którego odbywa się prapremiera spektaklu oraz sympozjum naukowe poświęcone zagadnieniom związanym z teatrem, tańcem i edukacją artystyczną dla najmłodszych dzieci.

Ta niezależna grupa działa od 35 lat w dzielnicy Prenzlauer Berg, którą można śmiało nazwać dziecięcym centrum Berlina. W ciągu ostatnich pięciu lat Teatr o.N. wyspecjalizował się w tworzeniu spektakli dla najmłodszej widowni – dzieci w wieku od 2 lat, które pokazywane były nie tylko w Niemczech, ale również zagranicą. W 2014 roku grupa, za swoją działalność został uhonorowany nagrodą George Tabori. Spektakl flying&falling jest kolejnym krokiem do rozwijania języka sztuki, którym twórcy teatru porozumiewają się z widzami, a jednocześnie jest to pierwszy spektakl taneczny, skierowany do tak młodych odbiorców, zrealizowany na tej scenie. Przedstawienie powstało we współpracy z polskim partnerem – Art Stations Foundation z Poznania, która w ramach swojej szerokiej działalności skoncentrowanej na tańcu współczesnym, prowadzi program Stary Browar Nowy Taniec, w ramach którego od 5 lat realizuje działania taneczne skierowane do najmłodszych dzieci (Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci).

poster MOZNA B1 bardziej nowy

MOŻNA / w ruchu, projekt realizowany we współpracy Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018. W Opolu, Kluczborku i Kędzierzynie-Koźlu, miastach bez stałych scen tanecznych, zaprezentowane zostaną polskie i niemieckie spektakle interaktywne i instalacje skierowane do dorosłych w towarzystwie dzieci w wieku od kilku miesięcy do pięciu lat. To projekt mający na celu aktywne spotkania w ramach odbioru działań ruchowych oraz promocję tańca współczesnego, w tym także twórców działających na pograniczu sztuk wizualnych i performatywnych.
Spektakle interaktywne: DOoKOŁA (Kolektyw Holobiont / Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk), fliegen&fallen (Theater o.N. / Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk) oraz KUUKI (Art Fraction Foundation)
Ośrodki partnerskie: Kino Bajka w Kluczborku oraz Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu

Projekt MOŻNA / w ruchu realizowany jest wspólnie z wystawą MOŻNAbędącej prezentacją działalności artystów tworzących na styku takich dziedzin, jak teatr, taniec i sztuki wizualne.
MOŻNA / wystawa – 6.10–10.11.2018
Wernisaż: piątek 5.10.2018, godz. 18.00
Kuratorki: Alicja Morawska-Rubczak i Magda Wolnicka
Koordynacja: Agnieszka Dela-Kropiowska
Twórcy: Frank Fierke, Barbara Małecka, Kuba Drzastwa, Kolektyw Holobiont (Hanna Bylka-Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska)

Więcej informacji MOŻNA znaleźć na stronie: http://galeriaopole.pl/pl/mozna

OPOLE logo 1.1

OPOLE logo 1.2

OPOLE logo 2.1

OPOLE logo 2.2