Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


17.09.2016
10:00
Studio Slodownia +3

admission free - limited number of participants
e-mail registration required: m.maciejewski@artstationsfoundation5050.com

Hanna Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska DOoKOŁA instalacja performatywna dla rodzin z dziećmi

 

W sobotę 17 września, w Stusio Słodownia +3, odbędą się dwa otwarte pokazy projektu DOoKOŁA o godzinie 10:00 oraz 12:00.
Liczba miejsc jest ograniczona - obowiązują zapisy, które należy przesyłać na adres e-mail.
O rezerwacji miejsca będziemy informować mejlowo.
Decydująca jest kolejność zgłoszeń.

Prosimy zabrać ze sobą wygodne stroje oraz miękkie skarpetki - próba otwarta wymaga aktywnego uczestnictwa zarówno dzieci jak i dorosłych.
Próba zostanie udokumentowana przez fotografa.

pomysł Hanna Kanecka,

dramaturgia i choreografia Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka

kreacja i wykonanie Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka, Maciej Zakrzewski

opieka artystyczna Dalija Aćin Thelander

światła Łukasz Kędzierski

partner Społeczne Przedszkole Lipowa Alejka w Poznaniu oraz Fundacja Malta

czas trwania ok. 50 minut

zdjęcia © Maciej Zakrzewski dla Malta Festival Poznań 2016

logo Malta Festival Pozna 180 Lkolumna

English version currently not available.

DSC 1306 M.Zakrzewski 2

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 3,5 do 5,5 lat na dwie próby otwarte będące okazją do obserwacji w praktyce, wypracowanych podczas przygotowań, metod i koncepcji oraz obserwacji reakcji uczestników. W ten sposób z doświadczenia będą mogły skorzystać zarówno rodziny jak i artyści. Premiera projektu DOoKOŁA jest planowana na styczeń 2017 roku.

DOoKOŁA jest instalacją proponującą choreograficzne, interaktywne, wielozmysłowe doświadczenie najmłodszym widzom i ich opiekunom. Jest uważnie skomponowanym środowiskiem o wielu warstwach percepcyjnych: wizualnej, dotykowej, słuchowej, stymulujących fizyczny ruch i zaangażowanie sensoryczne uczestników. DOoKOŁA rozpościera serię staranie dobranych, wewnętrznie powiązanych zdarzeń, mających na celu pobudzenie ciekawości, stymulację percepcji oraz wciągnięcie w obszar fizycznego działania publiczności.

DOoKOŁA pragnie w sposób artystyczny podjąć krytyczną myśl dotyczącą koncepcji sztuk performatywnych kierowanych do najmłodszych widzów i jest przykładem działania artystycznego postrzegającego taniec i choreografię w jej szerszym znaczeniu – jako jednocześnie artystycznego i społecznego doświadczenia.

Artystki pragną pobudzić specyficzną jakość relacji rodzic - dziecko poprzez skomunikowanie opiekunów z ich własną, wewnętrzną, dziecięcą częścią. Celem pośrednim instalacji jest więc stworzenie sytuacji, w której rodzic będzie miał okazję wzmocnić swoją obecność fizyczną, obudzić ciało reagując na działania/ zjawiska zachodzące w instalacji. Danie okazji rodzicom do pracy z własnymi napięciami przekłada się bezpośrednio na ich dzieci, których główny przewodnik/ przewodniczka po życiu staje się bardziej uważny, komunikatywny, pewniejszy siebie, czuły, responsywny, czujący własne potrzeby – i co za tym idzie „mieszczący” potrzeby dziecka.

DSC 1320 M.Zakrzewski 2

Projekt jest konsekwentnym artystycznie krokiem długotrwałych poszukiwań naukowych i choreograficznych, dotyczących artystycznej pracy z dziećmi, dwóch twórczyń. Zainteresowane sztukami performatywnymi dla najmłodszych odbiorów, zgłosiły się na coaching uczący konkretnych narzędzi w tym właśnie zakresie, zorganizowany przez Art Stations Foundation w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2015. Gdy parę miesięcy później fundacja ogłosiła konkurs na projekt spektaklu dla dzieci od 0-6 lat, ich propozycja okazała się najlepszą spośród zgłoszeń. Realizacja ich projektu, pod artystyczną opieką Daliji Aćin Thelander – jednej z najbardziej oryginalnych twórczyń światowego teatru dla najmłodszych dzieci (autorki chociażby, dobrze znanej w Poznaniu, instalacji Baby Space), będzie okazją do skorzystania z jej ogromnej wiedzy i zaszczepienia innowacyjnych metod kreatywnego działania w artystkach.

DSC 1322 M.Zakrzewski 2

logo czasdzieci jpg   taniecPOLSKA logo z haslem   qlturka znak podpis RGB 

  Iks logo    logo miasto dzieci