Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


01.08.2016 - 21.10.2016

polska choreografia w Sankt Petersburgu BEYOND DANCE

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Harmonogram

7-14 sierpnia 2016
Laboratorium w ByeBye BALLET

15 pażdziernika 2016
Rozpoczęcie Skoro Polish Festival in Skorohod
Prezentacja spektakli: Polska Agaty Maszkiewicz oraz NOISH~ Marysi Zimpel

16 pażdziernika 2016
Prezentacja spektaklu Insight Janusza Orlika

17-20 pażdziernika 2016
Druga część laboratorium w ByeBye BALLET

21 pażdziernika 2016
Prezentacja spektaklu ...(Rooms by the sea) z cyklu ćwiczenia w patrzeniu Joanny Leśnierowskiej

Misją projektu BEYOND DANCE jest prezentacja i promocja intensywnie rozwijającej się polskiej choreografii w Sankt Petersburgu. W dniach 15-22.10.2016 zaprezentujemy sanktpetersburskiej publiczności jedne z najciekawszych polskich produkcji ostatnich lat, a pokazy wzbogacą rozmowy z twórcami, mistrzowskie lekcje oraz laboratorium choreograficzne dla lokalnych artystów tańca.

Od ponad 10 lat poznańska fundacja Art Stations w ramach swojego programu performatywnego (funkcjonującego pod nazwą Stary Browar Nowy Taniec) rozwija pierwszy (i wciąż na taka skalę jedyny) w Polsce całoroczny wielopoziomowy projekt prezentacji, promocji i wspierania rozwoju
współczesnej choreografii. Dzięki temu skutecznie udało się przełamać izolację polskiego tańca od międzynarodowych środowisk i z powodzeniem wprowadzić na polską scenę nowe pokolenie utalentowanych twórców oraz pobudzić refleksje i wcześniej nieobecny dyskurs wokół ekscytującej i wciąż poszerzającej swe granice sztuki choreografii.

Od lat Art Stations Foundation nie tylko wspiera powstawanie, ale i prezentuje polskie taneczne produkcje poza Polską (zarówno w Europie, jak i choćby w Brazylii, Izraelu, Palestynie, Chinach) oraz współtworzy intensywne prezentacje polskiej choreografii w najważniejszych ośrodkach tańca na świecie. Istotnym elementem wszystkich tych projektów jest zawsze wymiana doświadczeń pomiędzy polskim i goszczącym pokazy środowiskiem tańca współczesnego, dbałość o stwarzanie platformy dyskusji zwłaszcza w krajach, w których kondycja i sytuacja sztuki tańca są podobne do polskiej oraz nawiązywanie długofalowej współpracy umożliwiającej w bliskiej przyszłości stworzenie programów rezydencyjnych i edukacyjnych wspierających wspólne poszukiwania artystyczne i rozwój polskich i międzynarodowych artystów choreografii.

Intensywny tydzień z polskim tańcem w Centrum Skorohod (16-22.10. 2016) ma na celu prezentację najciekawszych nurtów współczesnej awangardowej polskiej choreografii. W programie znajdują się zarówno spektakle artystów wyróżnionych nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których prace uznane zostały za najlepsze polskie produkcje taneczne 2013/2014 roku (Janusz Orlik/Joanna Leśnierowska), jak i produkcje artystów poszukujących własnego artystycznego języka (Maria Zimpel) czy emblematyczny i wielokrotnie prezentowany z powodzeniem na międzynarodowych scenach spektakl POLSKA Agaty Maszkiewicz. Jednym z istotnych elementów projektu jest intensywne, rozpisane na dwa etapy laboratorium choreograficzne, którego oryginalna koncepcja jest wynikiem wieloletniej i wieńczonej sukcesami współpracy polskich artystów - Joanny Leśnierowskiej i Janusza Orlika. Celem laboratorium będzie zapoznanie lokalnych artystów z oryginalnymi metodami pracy nad spektaklem opartymi na intensywnym dialogu dramaturga i choreografa oraz pracy z improwizacją, która jako swój punkt wyjścia obiera sztuki wizualne (malarstwo/fotografię/film). Polscy artyści, zgodnie z tytułem-mottem całego projektu – BEYOND DANCE - zaproszą do wspólnych ruchowych i estetycznych poszukiwań w obszarze tańca dalekiego od dobrze znanej lokalnym tancerzom tradycji baletowej i tańca modern. Ich choreograficzne laboratorium (rozpisane na dwa etapy : sierpień/październik) zaprosi lokalnych artystów do wspólnej praktyki także w obrębie wieńczącego projekt spektaklu ( „…(rooms by the sea)” /22.10.2016)

Program intensywnego tygodnia z polską choreografią uzupełnią mistrzowskie lekcje dla sanktpetersburskiego środowiska tańca prowadzone przez polskich artystów oraz pospektaklowe spotkania z publicznością, których celem jest wymiana doświadczeń i pogłębienie wiedzy na temat sztuki choreografii i jej kondycji oraz wspólny namysł nad możliwościami wspierania tej formy sztuki. Dzięki temu projekt BEYOND DANCE stanie się także mamy nadzieję wyrazem pragnienia (i umożliwieniem w praktyce) wyjścia poza utarte schematy postrzegania współczesnego tańca i mocnym głosem sprzeciwu wobec zawężania wciąż poszerzającej się w rzeczywistości definicji choreografii.

LOGA MKIDN