Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


10.10.2015
19:00
Studio Słodownia +3

bilety w cenie 15zł i 10zł (studenckie) dostępne w Punktach Informacyjnych Starego Browaru oraz na ebilet.pl 

TRAJAL HARRELL ANTIGONE JR SPEKTAKL W RAMACH WYSTAWY LET'S DANCE

choreografia
Trajal Harrell

taniec
Trajal Harrell, Thibault Lac

dramaturgia
Gérard Mayen

kompozycja dźwięku
Trajal Harrell

koprodukcja/rezydencja
Menagerie de Verre-Paris, Workspace Brussels, Pact Zollverein-Essen

premiera
2013

autorka dyptyku
© Whitney Browne

Trajal Harrell Antigone JR

Spektakl w ramach wystawy LET'S DANCE.

Od 2001 roku nowojorski tancerz i choreograf Trajal Harrell w serii spektakli o różnych „rozmiarach” (od XS do L) pod wspólnym tytułem Twenty Looks or Paris is Burning at The Judson Church zestawia ze sobą tradycje awangardowego tańca post modern i vogue. Voguing to mocno wystylizowany improwizowany taniec czerpiący ruchy, pozy i dynamikę z wybiegów mody i kolorowych czasopism. Styl (zwany także „tańcem modelek”) narodził się na początku lat 60. w tanecznych lokalach Harlemu w środowisku Afroamerykanów i Latynosów – gejów, lesbijek i transseksualistów – którzy kopiowali gesty i pozy, podpatrywane w modowej prasie (nazwa tańca pochodzi od sławnego pisma „Vogue”). Dla Harrella punktem wyjścia stało się pytanie: co by się stało, gdyby tancerze z Harlemu zjawili się w latach 60. w Judson Church,
by zatańczyć u boku protagonistów tańca post modern?

W Antygonie Jr - czwartej odsłonie cyklu - Harrell sprowadza dramat Sofoklesa jedynie od pierwszej sceny, skupiając się na relacji i tragicznym przeznaczeniu Antygony i jej siostry Ismeny.
Poprzez uwspółcześnioną taneczną wersję grackiej tragedii spektakl konfrontuje antagonizm między tańcem post modern a dramatyczną tradycją tańca modern.

Zapraszamy również na wykład, podczas którego Trajal Harrell opowie o swojej pracy nad Twenty Looks or Paris is Burning at The Judson Church.