Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


22.05.2017
21:00
Cross Club Praga / Prague Nonverbal Festival
Maria Zimpel WHAT DO YOU REALLY MISS? ON TOUR: PRAGA

Choreografia, wykonanie:
Maria Zimpel

Kostium:
Katarzyna Bura_White Flag

Produkcja /premiera:
Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk(2012/2013)

Opieka artystyczna:
Ria Higler

Solo Projekt 2012,
Realizacja 2016 możliwa dzięki wsparciu Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach wystawy „Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności.”

Kuratorka: Katarzyna Słoboda.

Podziękowania dla Centrum w Ruchu z udostępnienie studio do pracy Warszawie.

What do you really miss foto sm

W pracy tej Maria Zimpel pracuje z dwoma wzorami ruchowymi. Wzory te rozwijają się w choreografię w dwóch przenikających się procesach: rozpoznania i zwrócenia szczególnej uwagi na geometrię i logikę pojawiającego się gestu oraz w procesie negocjowania kierunków, rytmu oraz intensywności podczas ruchu.

Zaczynając pracę nad solo w 2012 roku zadałam sobie pytanie: “Za czy naprawdę tęsknisz?” Tylko dwie odpowiedzi miały dla mnie znaczenie: “za niczym” lub „ I don’t miss.” Pytanie „What do you really miss?” to pytanie o brak. Puste miejsce, nie musi być niczym wypełnione. Przyglądam się potencjalności przestrzeni, ruchem rozrysowuję kierunki, a rytm zmian i powtórzeń, intensyfikuje ciało. W tej pracy ciało jest nieustannie rozpięte miedzy krokiem do przodu i do tyłu, między poddaniem się sile grawitacji i sile uniesienia. Każdy kontrolowany horyzontalnie i wertykalnie kierunek zakrzywia się w przestrzeni.

zimpel 2 sm

Maria Zimpel – choreografka, tancerka. W swojej pracy czerpie z somatyki i autobiograficznej abstrakcji. Jej prace to różne formy tworzenia intensywności. W poszukiwaniach ruchowych bada granice fizyczności. Studiowała taniec i choreografię w HZT na Universität der Künste w Berlinie oraz kulturoznawstwo na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. W roku 2011 obroniła pracę magisterską, pt.: “Praktyka tańca – ruchoma przestrzeń tworzenia siebie”, której promotorem był Prof. zw. dr hab. Grzegorz Dziamski. Praktyki somatyczne, oraz improwizacja choreograficzna Rosalind Crisp miały duży wpływ na jej podejście do tańca i choreografii. Jest autorką prac: Working like a dog (Imagetanz Festival 2011 w Teatrze BrutWien), What do you really miss? (SoloProject 2012, Art Station Foundation, Poznań 2012/Berlin 2013), s c a t t e r (FrivMove Zamek/CK Zamek, Poznań 2014), noish~(2014 PERFORMAT, Galeria Miejska “Arsenał”/2015, Art Station Foundation, Poznań), Trio “What do you really miss? (3),2” (Art Station Foundation, Poznań 2015). Jako tancerka pracowała głównie z Isabelle Schad, Rosalind Crisp i Kat Valastur.Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.