Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


25.06.2016
18:00
Studio Słodownia +3

bilety na stronie malta-festival.pl oraz w Punktach Informacyjnych Starego Browaru

Public in Private / Jasna L. Vinovrski Staying alive STARY BROWAR NOWY TANIEC NA MALCIE 2016

pomysł, choreografia i wykonanie:
Jasna L. Vinovrski

współpraca:
Mini I Pad, książki

muzyka:
Bee Gees "staying alive"

Spektakl powstał w ramach projektu "Migrant Bodies" wspieranego przez EU Culture 2007-2013.
www.migrantbodies.eu

DSCN6514jasnaLivres300

„Staying alive”, najnowsza praca choreografki Jasnej L. Vinovrskiej, stanowi refleksję nad zagadnieniami ładu i kontroli migracji podmiotów ludzkich i bezosobowych. Spektakl stawia pytanie o sposób , w jaki kreowanie dyskursu wokół i dyskusja na temat migracji wpływa na, i utrwala aparat prawny odgrywający obecnie kluczową rolę w regulacji procesów migracyjnych.

W procesie spektaklu bardzo istotną rolę odgrywa iPad - osobiste urządzenie technologiczne stające się środkiem kontroli nad ciałem performerki, które wchodzi stopniowo w stan stresu utrzymującego się i narastającego w miarę trwania przedstawienia. Ciągłe odtwarzanie niestabilnych i niepewnych dla wykonawcy sytuacji odzwierciedla ideę stanu zagrożenia, o którym Walter Benjamin mówi: „Tradycja uciskanych uczy nas, że >>stan zagrożenia<<, w którym żyjemy, nie jest wyjątkiem, ale zasadą”.

DSCN6102readingJasna300

Jasna L. Vinovrski jest performerką, choreografką i pedagogiem. Pracując przez dwanaście lat z różnymi europejskimi choreografami (m.in. z Groupe Dunes, J. Schlömerem, Carlottą Sagny i Odile Duboc) zaczęła tworzyć własne prace, które wystawiane były m.in. w ramach Dutch Dance Festival w Hadze, Rencontres-choreographiques Internationales de Seine-Saint Denis i Artdanthé Festival w Paryżu, Tanec Praha Festival, Zagreb Dance Week, w Tanzhaus Wasserwerk Zürich i Dansa Valencia. Poza własną działalnością artystyczną Jasna współpracuje jako asystentka dramaturgiczna i choreograficzna z Clémentem Layesem, z którym od 2008 r. prowadzi również zespół Public in Private w Berlinie. Badania prowadzone przez Public in Private odzwierciedlają i kwestionują struktury społeczne, polityczne i kulturowe, a także miejsce, jakie zajmują w nich indywidualne osoby. Promowana przez Public in Private formuła artystycznej kolaboracji ma na celu poszerzanie granic języka choreografii oraz inspirowanie wielorakiego rozumienia, postrzegania i refleksji nad własną i innymi dziedzinami sztuki. Najważniejszym celem pozostaje jednak dalszy rozwój choreografii jako sztuki współczesnej.

W 2012 r. Jasna uzyskała tytuł magistra na Uniwersytecie HZT w Berlinie, a w tym roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie ATW w Giessen u Dr Bojanaa Kunsta.

Malta2061 loga