Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


ANNA NOWICKA STANY WYŚNIONE

koncept, choreografia
Anna Nowicka

wykonanie, współpraca artystyczna
Burkhard Körner, Aleksandra Osowicz,
Weronika Pelczyńska

dramaturgia Eleonora Zdebiak

muzyka Wojtek Urbański

kostiumy Tanja Padan / Kiss the future

strona wizualna Aleksandra Osowicz

w dialogu z Bonnie Buckner

produkcja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

przy wsparciu VARP – PA – Fundusz Wyszehradzki /
L1 association (HU), Hayka / hayka.eu, Centrum w Ruchu,
Fundacja Burdąg

premiera 30 stycznia 2016 / Studio Słodownia +3

ASF PL pobierz rider
ASF PL pobierz promo
ASF PL obejrzyj video

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

fot. Aleksandra Osowicz

dream states stany wysnione fot Aleksandra Osowicz

Im bardziej twa uwaga skupia się na słowach, które czytasz, tym  bardziej rozluźniasz się. Twoje ciało rozgrzewa się, staje się cięższe. Twoje stopy odpoczywają na podłodze, ręce odpoczywają na nogach, tułów odpoczywa na miednicy, głowa odpoczywa na szyi. Ciężar całego, rozluźnionego ciała opada na podłogę. Wszystko to, co cię rozprasza, co cię niepokoi, co ci przeszkadza, opuszcza twoje ciało i powraca do ziemi. Z każdym kolejnym słowem, zanurzasz się głębiej. Głębiej i głębiej. I głębiej. Zanurzasz się w ulotny świat migoczących obrazów, które pojawiają się przed twoimi oczami. Z otwartymi oczami, zaczynasz śnić.

Projekt „Stany Wyśnione” jest propozycją wielopoziomowego wykorzystania pracy ze snami i wyobraźnią w praktyce performatywnej. Czwórka performerów zabiera widzów w podróż w sferę podświadomości, zagłębiając się w świat zmysłów i wyobraźni, komponując wspólną drogę poprzez jawę i sen, łącząc pracę z wyobrażonym ze świadomymi zabiegami choreograficznymi. Proces śnienia pozwala odkrywać nieprzewidywalne, zaskakujące obrazy, stające się podstawą praktyki ruchowej i stanowiące trzon spektaklu. Świadoma praca nad „otwieraniem” materiałów sennych umożliwia stworzenie wielowarstwowego spektaklu, w którym rzeczywistość przeplata się z fikcją, a performerzy zwinnie nawigują pomiędzy realnym a wymarzonym, widzialnym a niewidzialnym, przypatrując się swoim dziełom i bawiąc się ze wzrokiem widowni.

DreamStates.fot.AleksandraOsowicz 2

Anna Nowicka jest absolwentką eksperymentalnej szkoły tańca SEAD w Salzburgu, Ernst-Busch / HZT w Berlinie oraz wydziału psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej artystyczne poszukiwania skupiają się na relacji pomiędzy śniącym ciałem a ciałem tańczącym, a zwłaszcza na zagadnieniach choreografii wyobrażonego. W ramach swojej praktyki zgłębia wielorakie perspektywy patrzenia oraz możliwości wykorzystania różnych punktów widzenia jako narzędzi do odkrywania i ujawniania wszelkich możliwych, z pozoru oku niedostępnych, obrazów. Choreografowanie postrzega jako nieustanne badanie związku i napięcia między procesem twórczym a jego rezultatem (rozumianym także jako poszukiwań produkt uboczny). Droga twórcza Ani rozpoczęła się od spotkania z Anną Godowską oraz wieloletniej współpracy ze słoweńską choreografką Malą Kline. Jej indywidualna praktyka choreograficzna od 2010 roku (udziału w Solo Projekcie)  związana jest z Art Stations Foundation w Poznaniu. Anna jest laureatką wielu nagród i stypendiów, m.in. DAAD Preis, Studienstiftung des deutschen Volkes, Tanzstipendium miasta Berlina; jej spektakl „fire is raging in your hair” wygrał festiwal 100 GRAD w HAU w Berlinie (2012), a solo: „truth is just a plain picture. said bob.” znalazło się w programie Polskiej Platformy Tańca 2012. Obecnie Anna studiuje na drugim roku studiów doktoranckich na wydziale aktorskim PWSTTiF w Łodzi, oraz w The School of Images  pod kierunkiem dr Catherine Shainberg i rozwija pracę ze snami u Bonnie Buckner, dzieląc swoje życie między Berlin a Polskę.  Najnowszy spektakl jest trzecią – po Solo Projekt (2010) i choreografii “I never fall apart..” (2014) produkcją Ani w ramach programu stary Browar Nowy Taniec. Jako tancerkę mogliśmy ją także podziwiać  w spektaklu “Back to Bone” Rosalind Crisp (2014, w ramach jubileuszowego sezonu Art Stations Foundation).

centrum w ruchu logiaFundacja Burdag2CULTUREPL poziom01 achrom 01ministerstwo kultury3   LOGO Hayka