Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


15.06.2018
18:00
Studio Słodownia +3

Bilety dostępne na stronie malta-festival.pl  oraz w Punktach Informacyjnych Starego Browaru

PETER PLEYER MOVING THE MIRROR STARY BROWAR NOWY TANIEC NA MALCIE 2018

90 min
spektakl w języku angielskim

Dyrekcja artystyczna, choreografia:
Peter Pleyer

Z udziałem:
Aleksandry Borys, Olivera Connew, Mor Demer, Ivana Ekemarka, Anny Nowickiej, Pawła Sakowicza, Marysi Stokłosy

Art direction:
Michiel Keuper

Kuratorki projektu:
Joanna Leśnierowska (Art Stations Foundation), Agnieszka Sosnowska (CSW Zamek Ujazdowski

fot.: Bartosz Górka

Moving the Mirror 24 November 2016 Warsaw. Photo by Bartosz Gorka. BGF5416 sm

W "moving the mirror" choreograf Peter Pleyer wraz z zespołem polskich i berlińskich artystów, przygląda się zmianom zachodzącym w obszarze tańca współczesnego, w szczególności w odniesieniu do postępujących od lat 90. XX w. procesów demokratyzacyjnych i wciąż intensyfikującej się relacji między Polską a Niemcami.

Skąd bierze się energia, która napędza polskich i niemieckich choreografów/choreografki stale inicjujących kolejne utopijne, zaangażowane politycznie i rozbijające zastane struktury, projekty?
Od połowy lat 90. Peter Pleyer aktywnie uczestniczy w rozwoju tańca współczesnego w Polsce jako tancerz i pedagog. Przez te wszystkie lata był świadkiem zmian, jakie zaszły na polskiej scenie tanecznej: od autorytarnych struktur choreografii i tradycyjnych technik tanecznych po bardziej egalitarne i demokratyczne metody pracy, w których sposób tworzenia materiału i kompozycji, a także pytania o społeczno-kulturową tożsamość płciową i krytyka instytucji nadają nowego wymiaru sztuce choreografii.

Peter Pleyer studiował taniec w Europejskim Centrum Rozwoju Tańca (EDDC) / Art Academy Arnhem, NL. Pracował jako tancerz i asystent choreografa z Yoshiko Chuma (NYC) i z Markiem Tompkinsem (Paryż). Od czasu studiów stale współpracuje z  Eszter Gal / Budapest. Od 2000 roku Peter mieszka i pracuje w Berlinie, gdzie oddaje się praktycznym i teoretycznym studiom nad tańcem. Peter pracuje często jako artystyczny coach i dramaturg oraz uczy na całym świecie zwłaszcza nowych metod w treningu tanecznym i kompozycji, w których improwizacja odgrywa istotną rolę. Peter współtworzył także edukację taneczną z zakresu współczesnej choreografii w Berlinie. W latach 2007-14 był dyrektorem artystycznym festiwalu Tanztage Berlin, a w latach 2012 i 13 -  członkiem zespołu programującego Sophiensaele w Berlinie. Gościnnie wystąpił w spektaklach m.in. Keitha Hennessy'ego i Antonii Livingstone. Jego ostatnie prace to projekt Visible Undercurrent, solo Ponderosa Trilogy oraz Cranky Bodies Dance Reset. Peter wielokrotnie występował i uczył w Polsce (także podczas Malty), pracował jako dramaturg z Marysią Stokłosą, w 2010 i 2018 roku  był opiekunem artystycznym programu Solo Projekt. Spektakl moving the mirror z udziałem polskich i berlińskich performerów powstał w 2016 roku w ramach współpracy Art Stations Foundation i CSW Zamek Ujazdowki .