Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


19.10.2017
20:00
DOCK 11
Peter Pleyer MOVING THE MIRROR ON TOUR: BERLIN

dyrekcja artystyczna i choreografia:
Peter Pleyer

taniec:
Aleksanda Borys, Anna Nowicka, Paweł Sakowicz, Marysia Stokłosa, Oliver Connew, Ivan Ekemark, Caroline Alexander

dyrekcja artystyczna:
Michiel Keuper

kuratorki:
Joanna Leśnierowska (ASF), Agnieszka Sosnowska (CSW)

koordynacja:
Joanna Manecka

koprodukcja:
Art Stations Foundation/Stary Browar Nowy Taniec, Poznań i Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa

Projekt moving the mirror tematyzuje relacje polsko-niemieckiej sceny artystycznej po transformacji ustrojowej. Skupia się na obecnych i historycznych procesach wymiany między oboma krajami w polu eksperymentalnej choreografii.

Skąd bierze się energia, która napędza polskich i niemieckich choreografów/ki, którzy/re stale inicjują utopijne i zaangażowane politycznie projekty, redefiniując zastałe struktury? Z niemieckiej perspektywy dynamika warszawskiej sceny performatywnej przypomina optymizm z czasu upadku muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec, który tam jednak wydaje się powoli zanikać.

moving the mirror przygląda się zmianom zachodzącym w obszarze tańca współczesnego, w szczególności w odniesieniu do postępujących od lat 90. XX w. procesów demokratyzacyjnych i wciąż intensyfikującej się relacji między Polską a Niemcami.

2 Moving the Mirror Photo Art Direction by Keuper Pleyer 2016 small

Od połowy lat 90. Peter Pleyer aktywnie uczestniczy w rozwoju tańca współczesnego w Polsce jako tancerz i pedagog. Przez te wszystkie lata był świadkiem zmian, jakie zaszły na polskiej scenie tanecznej: od autorytarnych struktur choreografii i tradycyjnych technik tanecznych po bardziej egalitarne i demokratyczne metody pracy, w których sposób tworzenia materiału i kompozycji, a także pytania o społeczno-kulturową tożsamość płciową i krytyka instytucji nadają nowego wymiaru sztuce choreografii. Pleyer łączy w swojej praktyce artystycznej zainteresowanie historią tańca i zmianami politycznymi oraz ekonomicznymi w Polsce i Niemczech. Stara się pokazać ich wzajemny wpływ i udowodnić, że choreografia może być traktowana jako odbicie przemian demokratycznych w Warszawie i Berlinie po 1989 roku.

csw logo grey pl   logo AIR