Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


Joanna Szymajda ESTETYKA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO W EUROPIE PO ROKU 1990

Książka niedostępna

Książkę w cenie 36,00zł plus koszty wysyłki można zakupić składając zamówienie na adres e-mail.

Autor: Joanna Szymajda
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 296 stron
ISBN: 9788376382890
Oprawa miękka

Koszty przesyłki listowej:
polecony/ekonomiczny:  6zł
polecony/priorytet: 7,5zł

Poznawanie twórczości kolejnych choreografów, wzbogacone lekturą z zakresu zarówno estetyki ogólnej, jak i historii i estetyki tańca, zaowocowało wypracowaniem interdyscyplinarnego podejścia badawczego do głównego przedmiotu badań, jakim jest spektakl tańca współczesnego. Ideą przewodnią tak pomyślanej pracy jest z jed­nej strony ukazanie heterogenicznej natury tańca współczesnego w perspektywie porównawczej, wprowadzającej jako podstawę refleksji estetycznej prace twórców z różnych obszarów Europy, z drugiej – próba ustanowienia pojęcia „corps dansant” jako kategorii właściwej estetyce tańca (z wstępu)

szymajda

Joanna Szymajda zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, powołanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010).
Doktor nauk humanistycznych, pracę doktorską Estetyka współczesnego tańca europejskiego po 1990 obroniła na Université Paris III Sorbonne Nouvelle i Uniwersytecie Łódzkim. Absolwentka studiów magisterskich z zakresu teatrologii i psychologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz Université Lyon II.
Autorka tekstów naukowych i krytycznych o tańcu współczesnym, publikowanych na łamach m.in. „Dialogu”, „Teatru” i „Didaskaliów” oraz „Opcji”.
Pracowała m.in. jako kuratorka projektów tanecznych, np. w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, oraz koordynatorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł, jako dramaturg i kuratorka współpracowała z kolektywem artystycznym U/LOI (Universal Law of Impermanence), powstałym z inicjatywy Kai Kołodziejczyk.