Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


Hanna Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska DOoKOŁA

pomysł Hanna Kanecka

dramaturgia i choreografia Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka

kreacja i wykonanie Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka, Maciej Zakrzewski

opieka artystyczna Dalija Aćin Thelander

światła Łukasz Kędzierski

czas trwania ok. 50 minut

premiera 13 stycznia 2017

zdjęcia © Jakub Wittchen

partner Społeczne Przedszkole Lipowa Alejka w Poznaniu

koprodukcja Malta Festival Poznań 2017

 

ASF ikona rider techniczny

ASF ikona formularz promo pack

ASF ikona video

 

English version currently unavailable.

DoOKOA 1 photo Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grayna Kulczyk

DOoKOŁA jest instalacją proponującą choreograficzne, interaktywne, wielozmysłowe doświadczenie najmłodszym widzom i ich opiekunom. Jest uważnie skomponowanym środowiskiem o wielu warstwach percepcyjnych: wizualnej, dotykowej, słuchowej, stymulujących fizyczny ruch i zaangażowanie sensoryczne uczestników. DOoKOŁA rozpościera serię staranie dobranych, wewnętrznie powiązanych zdarzeń, mających na celu pobudzenie ciekawości, stymulację percepcji oraz wciągnięcie w obszar fizycznego działania publiczności.

DOoKOŁA pragnie w sposób artystyczny podjąć krytyczną myśl dotyczącą koncepcji sztuk performatywnych kierowanych do najmłodszych widzów i jest przykładem działania artystycznego postrzegającego taniec i choreografię w jej szerszym znaczeniu – jako jednocześnie artystycznego i społecznego doświadczenia.

DoOKOA 2 photo Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grayna Kulczyk

Artystki pragną pobudzić specyficzną jakość relacji rodzic - dziecko poprzez skomunikowanie opiekunów z ich własną, wewnętrzną, dziecięcą częścią. Celem pośrednim instalacji jest więc stworzenie sytuacji, w której rodzic będzie miał okazję wzmocnić swoją obecność fizyczną, obudzić ciało reagując na działania/ zjawiska zachodzące w instalacji. Danie okazji rodzicom do pracy z własnymi napięciami przekłada się bezpośrednio na ich dzieci, których główny przewodnik/ przewodniczka po życiu staje się bardziej uważny, komunikatywny, pewniejszy siebie, czuły, responsywny, czujący własne potrzeby – i co za tym idzie „mieszczący” potrzeby dziecka.

Projekt jest konsekwentnym artystycznie krokiem długotrwałych poszukiwań naukowych i choreograficznych, dotyczących artystycznej pracy z dziećmi, dwóch twórczyń. Zainteresowane sztukami performatywnymi dla najmłodszych odbiorów, zgłosiły się na coaching uczący konkretnych narzędzi w tym właśnie zakresie, zorganizowany przez Art Stations Foundation w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2015. Gdy parę miesięcy później fundacja ogłosiła konkurs na projekt spektaklu dla dzieci od 0-6 lat, ich propozycja okazała się najlepszą spośród zgłoszeń. Realizacja ich projektu, pod artystyczną opieką Daliji Aćin Thelander – jednej z najbardziej oryginalnych twórczyń światowego teatru dla najmłodszych dzieci (autorki chociażby, dobrze znanej w Poznaniu, instalacji Baby Space), będzie okazją do skorzystania z jej ogromnej wiedzy i zaszczepienia innowacyjnych metod kreatywnego działania w artystkach.

DoOKOA 4 photo Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grayna Kulczyk

 

logo Malta Festival Pozna