Art stations fundation - by Grażyna Kulczyk


14.09.2015
20:00
deadline zgłoszeń

zgłoszenia należy przesyłać na adres aleks.borys@windowslive.com

Aleksandra Borys Choreografia i astronomia - intensywne laboratorium choreograficzne

termin warsztatów
18 września: 17:00 - 20:00
19 września: 11:00 - 18:00
20 września: 11:00 - 18:00

miejsce
Studio Slodownia +3

Udział w warsztatach jest bezplatny. Zgłoszenia (CV) należy przesyłać na adres aleks.borys@windowslive.com nie później niż do 14 września do godziny 20:00.

zdjęcie © Diana Lelonek (udostępnione dzięki uprzejmości CSW Zamek Ujazdowski)

Od roku, w ramach studiów w Uniwersytecie Central Saint Martins
w Londynie, prowadzę badania na temat relacji choreografii i astronomii.
Co łączy te z pozoru odległe dziedziny? Jak mogą się one wzajemnie
informować i jak inspirować?
Pragnę zaprosić (nie tylko tancerzy!) do wspólnej (także ruchowej) refleksji. Punktem wyjścia dla intesywnego weekendowego laboratorium będzie przybliżenie praktycznych zagadnień współczesnej astronomii i przeniesienie ich bezpośrednio na pole poszukiwań choreograficznych. Skupimy się zwłaszcza na teorii big bang na poziomie molekularnym oraz na alternatywnych hipotezach powstania wszechświata tworzonych przez naukowców, którzy wciąż próbują wypełnić liczne luki w naszej o tym wiedzy.
Laboratorium zaproponuje pracę nad ruchem bazującą na ustruktualizowanej improwizacji i ćwiczeniach inspirowanych jakościami ruchowymi w stanie poza grawitacją. Spojrzymy na ciało jak na mikro i makro kosmos - jednocześnie świat sam w sobie, i część większej całości. Nawiązując do teorji chaosu będziemy poszukiwać dla choreografii nowych rozwiązań przestrzennych i czasowych.

Ola Borys rezydencja

Aleksandra Borys - absolwentka CODARTS/ Rotterdam Dance Academy w Holandii oraz Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi. Jako tancerz współpracowała m.in. z Aitaną Cordero Vico, Ugo Dehaesem, Lią Haraki, Joanną Leśnierowską, Marysią Stokłosą, Martenem Spangbergiem i Mimosą Moize. Wielokrotna beneficjentka miedzynarodowych programow (m.in. IMPACT12 w PACT w Essen; DanceWeb 2011; Tour d'Europe des Choregraphes 2010/11, SPAZIO 2013/14 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu „Mloda Polska”. Jako choreograf zadebiutowala wielokrotnie prezentowanym w Polsce i za granica spektaklem „lost in details”, które powstało w ramach programu Solo Projekt prowadzonego w Starym Browarze w Poznaniu przez Art Stations Foundation. Inne jej autorskie projekty to: „ a2c+c2a+ac2”, „Unisono”, „Air Mapping”, „Movementscape”, „9,81* states of attempts”.
W 2014 roku Aleksandra otrzymala Stpendium Badawcze Grazyny Kulczyk, dzieki ktoremu od roku studiuje w Central Saint Martins - University of the Arts w Londynie na wydziale MA Art and Science.
www.aleksborys.com